mýty o fialkách

Mýty o fialkách

Pokud milujete pokojové rostliny, jistě jste se nesmířili jenom se stálezelenými pokojovými rostlinami, které jsou nyní moderní, ale jistě jste si museli koupit i kvetoucí rostlinku, která vám bude dělat radost svými kvítky. Je to sice starost navíc, to se musí nechat, vždyť stálezelené rostliny jsou doslova nenáročné, ale na druhou stranu udělají o to víc radost. Třeba takové fialky! O ně je radost pečovat.

Stálezelené rostlinky se staly v dnešní době velice populární, protože se zkrátka hodí naprosto ke všemu. Ať už se rozhodnete nově vymalovat nebo zařídit dům do jiné barvy, vždy budou stálezelené rostlinky dobře ladit. Navíc je o ně mizivá starost, protože si žijí takzvaně svým vlastním životem, tedy hlavně je nutné dbát na to, aby neměly suchou půdu, a sem tam je pokropte – zde veškerá starost o ně končí.

Co se týče těch kvetoucích kytiček, s nimi je práce trochu složitější. Většinou musíte bohužel kolem nich skákat a otrhávat jim uhnívající lístečky či podobné. Jenže jejich květy udělají takovou radost, že se o ně opravdu raději starat budete.

Pokud se rozhodnete koupit si fialky, pak byste měli mít na paměti pár věcí, které si lidi sice myslí, ale nejsou pravdou. Kolem fialek opravdu kolují různé mýty, na které bychom měli dávat pozor.

• Zalévání

Největší neshody kolují kolem zalévání. Zalévání je opravdu oříšek u fialek, protože to každý dělá jinak. U fialek je ale nutné, abychom je zalévali do mističky pod květináčem. Nikdy bychom je neměli zalévat klasicky z vrchu. Je to tabu, protože když tuto kytičku zalijeme z vrchu, většinou polijeme i lístky, které pod tíhou vodu začnou hynout – doslovně shnijí. Právě proto se fialka ani nekropí, protože by při kropení ochably i samotné květy.

• Kropení

Ještě jako samostatný bod je třeba zmínit kropení. Fialky se opravdu nekropí, protože pod tíhou vody začnou nejen květy, ale také i listy žloutnout či rovnou uhnívat. Tato radost na okenním parapetu by vám takto dlouho nevydržela, bohužel.

• Znovu nerozkvetou

Další mýtus, který kolem fialek koluje, je ten, že už nikdy nevykvetou, pokud už nám jednou uhnijí. Je to samozřejmě lež – fialka je trvalka, která sice jednu dobu nebude zářit všemi barvami, ale rozhodně vykvete znovu.