Šaty podle typu postavy

Šaty podle typu postavy

Rozlišujeme čtyři základní typy ženských postav, tedy přesýpací hodiny, obdélník, trojúhelník a obrácený trojúhelník. Každá postava má opravdu něco do sebe, takže nikdy nezoufejte. Každá postava má své klady i zápory a šatní je třeba k tomu přizpůsobit. Každému typu postavy logicky sluší vždy jiné oblečení, protože je zkrátka každá žena jiná.

Obdélník

Ramena jsou stejně široká jako boky a celkově křivky celého těla nejsou nijak výrazné. Z toho ustáleného tvaru nic nevybočuje a nevyčnívá. Nejlepší střih šatů lehce přiléhá v pase a zvýrazňuje jej. Pokud je postava zároveň štíhlejší a drobnější, můžete si dovolit zvolit šaty, které mají vršek světlý a sukni tmavší.

Můžete tak vytvořit postavu ve tvaru přesýpacích hodin, která je stále považována za ideální. Plesové šaty volte s páskem či mašlí okolo pasu.

Obrácený trojúhelník

Obrácená trojúhelníková postava má vždy širší horní část těla a méně výraznou, užší dolní polovinu těla. Ramena a poprsí jsou dominantní, boky, zadek a stehna jsou naopak méně nápadné. Ideální je dodat objem v bocích, zvýraznit pas a dole nechat rozšířit. Sedí i hlubší výstřih do V a pouzdrové šaty, které jsou v pase a na stehnech o něco více upnuté. Vynechte výrazně barevné variace na horní části šatů.

Motivy a barvy volte jen na sukni. Společenské šaty volt s méně barevným horním dílem. Volte jednoduší šaty a jednoduché šperky kolem krku a výraznější doplňky jako prsteny nebo náramky.

Trojúhelník

Opak obráceného trojúhelníku, kdy jsou užší a méně nápadná ramena, větší zadek, stehna a výraznější boky, které dominují postavě. Skvělý je empirický volný střih šatů, které nesluší každému. Šaty mohou být podebrané pod ňadry a chce to k tomu zvolit nějakou výraznou bižuterii a šperky na krku. Chce to zvýraznit to, co výrazné není.

Přesýpací hodiny

Podle většiny lidí jde o naprosto ideální tvar, který si přeje každá žena. Užší pas, oproti němu větší prsa a současně i výraznější boky. Souměrná postava si může dovolit v podstatě cokoliv. Zdůraznit pas, ale volit vše s mírou, ne příliš upnuté a naopak ani příliš volné šaty. Nemusíte se vyhýbat barvám ani geometrickým či květovaným nápadným potiskům.