roztrhané džíny

Jak vyrobit roztrhané džíny

Pokud nemáte obnošené džíny doma, podívejte se třeba i po džínech z druhé ruky. Obnošené džíny zaručí lepší výsledek. Středně světlé seprané džíny vypadají roztrhané nejlépe. Pokud chcete tvořit díry, použijte k roztrhání džínů kus dřeva, cihlu či prkénko pro vložení do nohavic, nůžky, žiletku nebo ostrý nůž. Výborné jsou i odlamovací nože na kartonové krabice. Pro vytvoření lepšího ošoupaného vzhledu lze použít smirkový papír, nebo třeba struhadlo na sýr, drátěnku na nádobí nebo pemzu určenou na chodidla. Vyberte místo, které chcete roztrhat, džíny rozložte nejlépe na stůl, kam dáte ještě nějakou podložku, ať jej nezničíte. Tužkou si naznačte místa, která budete trhat. Použijte na přesnou délku a myslete na konečnou podobu děr, tedy šířku i délku.

Vytvořte díry v konečné podobě

Díry se zejména tvoří v oblasti kolenou, ale můžete je udělat i kdekoliv po celé délce nohavice. Raději díru vytvořte kousek nad kolenem, aby se pak nošením při chůzi moc nezvětšovala. Vždy, když ohnete nohu, koleno se dostane do díry a pak se džíny roztrhnout ještě víc. Džíny taky raději neřežte moc vysoko, ať vám nekouká spodní prádlo. Na hladkém povrchu vsuňte do nohavice kus dřeva, ať neporušíte i zadní stranu nohavice. Použít lze kuchyňské prkénko. Džíny odřete smirkovým papírem, ještě než začnete s trháním džínů, ztenčíte látku a dodáte ošoupaný vzhled. Použijete-li více různých pomůcek jako je smirkový papír, drátěnka a pemza, bude vhled autentický.

Obnošený vzhled

Uvolněte vlákna na ošoupaných místech nitkami, vytahejte bílé nitky, které vykukují z látky, abyste vzhled vylepšili. Díry dělejte raději menší, časem se zvětší a otřepí sami. Díry podél jsou přirozenější než shora dolů. Menší díru vždy raději zvětšete už rukama a dotahejte nitky. Roztržením budou vypadat víc přirozeně. Pokud nechcete, aby se vám díry na riflích dál zvětšovaly, po obvodu zejména v krajích je můžete obšít. Použijte bílou nebo modrou nit a proveďte to ručně či na šicím stroji.