sluníčko

A jak se před sluníčkem letos budete chránit vy?

Zima je pryč – snad už definitivně. A zatímco do sklepa snášíte zimní oblečení možná přemýšlíte, jaký si letos vyberete opalovací krém a jak se vůbec budete chránit před sluníčkem. To je mimochodem velmi chvályhodné, protože i přes vysoký výskyt rakoviny kůže s tím hodně lidí nic nedělá. Vybírat jej můžete podle australské normy nebo vyzkoušejte UV oblečení.

Čím vyšší SPF, tím lepší ochrana

Mnoho lidí výběr opalovacího krému podceňuje. Buď se nechá zlákat nízkou cenou a nebo jedná pod vlivem reklamy, případě opalovací krém kupuje nahonem v cestovní horečce. Odborníci se shodují na tom, že čím vyšší SPF faktor opalovací krém má, tím lépe pro naši zdravou kůži. A je velkou chybou, že opalovací krémy s faktorem 50 nejspíš kupují jen maminky pro své nejmenší drobečky, přitom by jej měla bez ostychu používat celá rodina. Samozřejmě existují i další faktory pro jeho výběr jako je snadná roztíratelnost a hlavně voděodolnost. Váš opalovací krém by však měl obsahovat i informaci, že podléhá australské normě. Ta stanovuje, že opalovací přípravek musí pochytit minimálně 90% škodlivého záření. Tak schválně, četli jste tohle někdy? Jen tak pro informaci je Austrálie zemí, která se zdravým opalováním a výzkumy na toto téma zabývá ve velkém. Výskyt rakoviny kůže je tam opravdu vysoký.

A co letos vyzkoušet oblečení s UV filtrem?

Vaše letošní dovolená se však může nést v duchu inovací a pořídit si na ni můžete UV oblečení nejen pro vaše nejmenší, nýbrž pro celou rodinu. Je pravda, že na UV oblečení nenarazíte v každém obchodě a poměrně těžko se shání. Když se však na něj zaměříte, objevíte na internetu několik málo firem, které se jeho výrobou a distribucí zabývají. Velmi důležité je, abyste si o daném výrobci zjistili vše potřebné – nejdůležitější jsou opět normy, kterým UV oblečení podléhá. Nejlépe opět australská norma nebo ještě lépe certifikát evropské společnosti Colipa.

A pokud chcete mít opravdu jistotu, že letos nic nepodceníte, pořiďte si jak UV oblečení, tak i ten nejsilnější opalovací krém. A samozřejmě nezapomeňte ani na pokrývku hlavy!