Čistění kožených bot

Ošetřete své kožené boty snadno a rychle

Snad v každém šatníku najdeme kožené boty. Pánové si pořizují zejména kožené polobotky, které nosí takřka kamkoliv. U žen zase vedou zimní kožené boty, které jsou vystlané teplým kožíškem, jenž je během zimy ochrání. Při kupování kožených bot si nikdy neuvědomíme, jak velká práce je s jejich ošetřováním. Zejména po zimě je nutné kožené boty ošetřit. Jelikož snášely celé tři měsíce vlhkost, mráz a potýkaly se s posypovou solí, mohou být řádně zničené. Pojďme si tedy říct, jak snadno a rychle své kožené boty ošetříme tak, aby vypadaly opět jako nové.

Žádné boty se neočisťují tak těžce, jako právě kožené boty. Kožené boty jsou na údržbu krapet náročnější, na druhou stranu se však jedná o kvalitní boty, které se vám nerozpadnou po prvních krocích v nich. Abyste se vyhnuli trvalým poškozením bot, je třeba boty řádně vyčistit. Abyste během čištění jejich životnost jenom prodloužili, nikoliv zkrátili, přinášíme vám několik typů, jak na správné, rychlé a snadné čistění.

Sůl jako největší nepřítel

Nejvíce kožené boty ničí posypová sůl, s níž se setkáváte především v zimě. Na obuvi po ní mohou zůstat bílé skvrny, které vypadají jako mapy. Je třeba je tedy nejdříve odstranit, a to za pomocí vlhkého ubrousku či hadříku. Pokud by vlhkost nestačila, octová voda bílé skvrnky na botách rozhodně odstraní.

Octová voda je směs vody a octa v poměru 1:1. Používá se i na umývání oken, kdy zajistí stoprocentní lesk bez šmouh, a také se touto vodou polévá srst psa při koupání, čímž se opět zaručí její lesk.

Než boty schováte, nechte je pořádně vysušit

Ať už se budete zbavovat zaschlé soli jakkoliv, vždy platí, že boty musíte nechat stoprocentně vyschnout. Vlhké či zcela mokré boty nikdy neschovávejte, zkracujete jejich životnost. Kožené boty se musí nechat přirozeně uschnout, nedávejte je k radiátorům nebo k jiným zdrojům tepla. Kůže se totiž vlivem vysokým teplot může zničit – konkrétně může ztvrdnout, zkrabatit nebo se zkroutit.