Jak se obléct na pohovor

Jak se obléct na pohovor

Šaty dělají člověka, i když jsou všichni kolem v džínech a outdoor oblečení. Vůbec na ně nehleďte a buďte šik za všech okolností, obzvláště na pracovním pohovoru. Můžete dostat až o 12 % vyšší nástupní plat, jak tvrdí výzkumy. Slušně oblečený člověk má mnohem větší šanci uspět. Svůj první dojem uděláte během prvních 30 vteřin. A dbejte i na detaily, člověk se pozná i podle bot.

Znalosti musí korespondovat se vzhledem

Jistěže záleží na tom, jakou máte praxi, co jste vystudoval a co máte v hlavě. Pokud ale přijdete špatně oblečení, nebudou si toho ostatní stačit všimnout. Muži musí mít oblek, který jim dobře padne, světlou košili maximálně s nepatrným vzorkem, kravatu, tmavé ponožky v barvě obleku, kvalitní, čisté boty a business aktovku. První dojem děláte totiž již ode dveří. Poměrně rozšířený názor, kdy nezáleží na tom, jak vypadáme, ale zejména na tom, co máme v hlavě a co umíme, není tak docela pravdivý. Proč by vám pak šéfoval někdo, kdo vám nesahá ani po kotníky? Podívejte se, co má na sobě a v čem přijel. Průzkumy dokazují, že personalisté a nadřízení během pohovorů rozhodují také podle upraveného vzhledu. Pokud neuděláte onen první dojem, nestihnete ani promluvit o svém vzdělání a zkušenostech.

Dbejte na zanechání prvního dojmu

Celkově zanedbaný vzhled je ještě něco, co mají čeští lidé v sobě. Neupravené vlasy, špatná velikost oblečení, špinavé boty a roztržená kabelka jsou známkou neúcty k sobě samotnému. Vždy, když nakupujete, nechte si poradit. Ženy vsází na business šaty, sukni či kalhoty, košili a sako. Džíny nechte doma vždy. Hodí se také podpatky a vkusná kabelka. O upravených vlasech vůbec nediskutujeme. Pokud nemáte na šaty z butiku, kupte si alespoň pořádné boty a kabelku. Výstřihy vždy volte umírněné a neprodávejte se příliš lacino. Zapomeňte na ultra mini sukně, otevřené páskové boty a také velmi přehnaný make-up. Elegance tkví v jednoduchých barvách bez vzoru, zajímavém střihu a kvalitním materiálu. Černou sukní a bílou halenkou sice nikdy nic nezkazíte, ale vyzníte nudně. Zvolte tmavě modrou a vínovou a kombinujte ji se smetanovou nebo nude.