Jak si vybrat správnou velikost obuvi
Základní zásady při nákupu obuvi si můžeme společně probrat. Dřív než svou vysněnou obuv začnete v internetovém obchodě vybírat, nejprve si odborně změřte délku svých nohou. Velmi důležité je botu vyzkoušet nikoliv v sedě, ale přímo ve stoje na chodidle. Pokud si ji nezkoušíte, musíte přesně měřit. Boty vždy můžete vyměnit, takže obavy hoďte za hlavu. Vaše boty musí plně odpovídat vašim fyziologickým předpokladům. Zejména dámská chodidla se totiž vyskytují v daleko více různých tvarech, proto je třeba věnovat raději výběru více času. Také je třeba myslet na to, že vždy musíte zkoušet obě boty. Každý má obě chodidla rozdílná. Je opravdu mnoho lidí, kteří mají svá chodidla nějakým způsobem odlišná. Vybírejte si vždy obuv asi o 10 mm větší, než je vaše přesná velikost. Říká se tomu prstní nadměrek. Je naprosto nutné umožnit volný pohyb prstů v botě, abyste zabránili jejich možné deformaci. Samozřejmě jde taky o typ obuvi, je rozdíl vybírat lodičky a například tenisky.
Vložky do bot jsou skvělým pomocníkem
Rozlišujte vždy obuv podle způsobu užití a výběr svých bot bude časem snadný. Budete vědět, jaký vám sedí tvar a styl, a co vůbec mít nemůžete. Vložky do bot jsou k dostání v několika druzích a často pomáhají nositeli řešit určitý problém. Pokud máte plochou nohu, nadměrnou potivost, pálení chodidel nebo pocit příliš studených nohou, vše může vyřešit dobrá bota i kvalitní vložka, která může splňovat opravdu mnoho funkcí. Působí preventivně zejména proti obtížím způsobeným právě plochou nohou. Může být třeba protiskluzová a zároveň zajišťovat velmi pevné obutí i v botách s vysokým podpatkem jako například kozačky. Určitě je velmi důležitá zejména podpora klenku a střední části klenby.
Kvalitní obuv často střídejte
Životnost obuvi závisí na její správné údržbě a ošetřování. Svou obuv často střídejte, zejména když je deštivé či mrazivé počasí. Po vyzutí bot ji můžete napnout na napínáky v odpovídající velikosti, mokrou obuv vycpat novinami a nesušit přímo u topení. Při obouvání bot, zejména uzavřeného tvaru, používejte vždy nazouvací lžíce. Některé boty zdobí přírodní nerovnoměrná kresba líce s částečnou rozdílností povrchu, což je charakteristické pro přírodní useň. Zvýšené pocení a provlhnutí obuvi někdy způsobuje, že usňová obuv částečně pouští barvu. Opotřebenou usňovou podešev nechte včas opravit v rámci základní údržby. Povrchová useň není vůči vlhkosti neomezeně odolná vůči vlhkosti, proto ji impregnujte. Pro každý účel se hodí jiný druh obuvi. Její účelovost ovlivňuje použitý materiál, a konstrukci boty zase její provedení a způsob údržby. Velmi záleží na tom, kam boty budete nosit.