Svatební kytice má na svatbě své místo. Jak ji vybrat?

Svatební kytice má na svatbě své místo. Jak ji vybrat? 

Svatební kytice je nedílnou součástí svateb, o tom není pochyb ani sporu. Nevěsta ji má po cestě k oltáři, také ji hází a předává pomyslnou svatební štafetu na další členku své party. Je tedy velmi důležité, aby byla vybrána s rozumem a aby ladila se zbytkem svatby. Poradit může svatební katalog, ve kterém se obvykle nachází také tipy na svatební místa. Pokud však žádný takový po ruce nemáte, je načase zvážit obecné parametry, které při výběru kytice jednoznačně pomůžou a výběr obecně usnadní.  

Termín svatby, aneb vybíráme podle sezonnosti 

I když je pravdou, že prakticky všechny květiny seženete po celý rok, možná vám je sympatická ekologie a snažíte se jít takovou cestou, která jde ruku v ruce s životním prostředím. Rozhodujícím kritériem při výběru svatební kytice pro vás bude tedy to, v jakém termínu vaši svatbu budete mít. Dle toho čili dle sezonnosti vyberete to pravé ořechové.  

Například růže jsou k dostání nejlépe v létě, tulipány nebo narcisy na podzim. Po celý rok jsou pak k dispozici například gerbery, minigerbery, karafiáty či lilie, ale lilie obecně jsou mnohdy velmi drahou součástí svatebních kytic. 

Rozhodující je dále také tvar kytice 

Už dávno není pravidlem, že kytice musí být nutně kulatá. Kulaté pugéty byly trendem před několika desítkami let a opravdu nejsou nutností. Stejně tak není nutné, aby byla vaše květina takzvaně povislá čili aby budila dojem, že se vám plazí z rukou dolů k podlaze. V posledních letech jsou hitem kytice vypadající jako luční kvítí, které nemají přesně stanovený tvar.  

Tvar svatební kytice vybírejte podle toho, v jakém duchu se má vaše svatba nést. Jestliže se jedná o skutečně luxusní svatbu, převislé nebo opravdu hezky kulaté kytice budou sázkou na jistotu. 

Svatební kytice nejen pro nevěstu 

Samozřejmě se do jisté míry od svatební kytice také odráží vějička. Je však pravdou, že kytici v pravém slova smyslu nebude mít jen nevěsta, ale také družičky, matka ženicha, případně svědkyně. Při zadávání požadavků květinářce proto nezapomínejte ani na ně.